„PAMIĘTAJ JEDNAK, ŻE NIE MA WIĘKSZEJ NAGRODY
I NIC NIE MOŻE ZASTĄPIĆ UŚMIECHU I SZCZĘŚCIA W OCZACH CZŁOWIEKA,
KTÓREMU POMOGŁEŚ.”
Naturopaci
NATUROPATIA, zwana także naturoterapią czy leczeniem domowym, to termin wywodzący się z języka greckiego i oznacza, w tłumaczeniu dosłownym, „chorobę natury”. Nie jest , jak większości mogłoby się wydawać, nauką w dosłownym tego słowa znaczeniu. Jest filozofią życiową uczącą holistycznego podejścia do swojego ciała, a co za tym idzie – zdrowia. Jest swoistym powrotem do natury, do czasów naszych babek, kiedy reagowano na pierwsze objawy choroby, działano zapobiegawczo („lepiej zapobiegać niż leczyć” przecież nie wzięło się znikąd, prawda?) i zwalczano nie sam problem, ale to, co mogło go spowodować.
Choć korzenie naturopatii sięgają wieku XIX, dopiero na lata 70` ubiegłego stulecia przypada okres zwiększenia się ludzkiej świadomości o ograniczeniach nauki i technologii medycznych, a co za tym idzie – zwiększenia zainteresowania ludzi naturalnymi metodami walki ze schorzeniami. Dodatkowo, co bardzo ważne, pojawiła się możliwość uwolnienia się od przymusu stosowania drogich i szkodliwych leków. Warto wspomnieć również, że w 2009 roku Parlament Europejski uznał, że naturopatia jako medycyna naturalna jest równorzędna medycynie konwencjonalnej.
W Polsce jest to tematyka wciąż niedoceniana, choć nie da się ukryć, że wiele osób zaczyna szukać dla siebie i swojego zdrowia rozwiązań w nowych – przynajmniej dla nich – dziedzinach. Od kiedy na podstawie Uchwały Nr 9 Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego z dnia 26 maja 2015r. zawód naturopaty stał się w Polsce oficjalnie zawodem rzemieślniczym (kod zawodu: 323009), a wydawane dyplomy mają charakter dokumentów unijnych – zaobserwować można wciąż rosnące zainteresowanie ta tematyką.
Wiele osób sprowadza działalność naturopaty do tzw. ”uzdrowicielstwa”. Nic bardziej mylnego i krzywdzącego, bowiem naturopata traktowany być powinien jako solidny partner i sojusznik, kieruje się bowiem w swoich działaniach wartościami mającymi na uwadze zdrowie danej osoby:
- moc uzdrowienia płynie z natury – człowiek, tak samo jak wszystkie organizmy żywe, ma zdolność do samoleczenia – trzeba go tylko nauczyć jak korzystać z naturalnych sił organizmu,
- podstawą każdej diagnozy jest identyfikacja przyczyny występującej dysfunkcji, przy równoczesnym podejściu holistycznym – żaden problem zdrowotny nie istnieje w izolacji od reszty organizmu,
- nie szkodzić – naturopata w swej praktyce posługuje się tylko metodami i substancjami naturalnymi oraz bezpiecznymi, zmniejszając w ten sposób ryzyko wystapienia skutków ubocznych do minimum,
- równie ważna jak pomoc doraźna jest prewencja i sposoby zapobiegania nawrotom nieprawidłowości – wspomniane wyżej „lepiej zapobiegać niż leczyć”, mające na celu wyprzedzenie wystąpienia poważnych schorzeń.
FILM, KTÓRY POKAZUJE JAK DZIAŁA BIOREZONANS.